بهترین زمان تعویض لوازم خانگی در سال 1403

Rate this post

the-best-time-to-throw-away-home-belongings

بهترین زمان تعویض لوازم خانگی چه موقع است؟ برای سال جدید چه وسایلی تعویض کنم؟

اینها سوالاتیه که وقتی به سال جدید نزدیک میشویم برامون پیش میاد، اما واقعیت اینه که همه چی به نحوه استفاده و طول عمر آن وسیله بستگی دارد. خیلی از مردم تو خونشون لوازمی دارند که خیلی قدیمی شده و باید تعویض شوند اما نمیدونم زمان آن رسیده یا نه؟

به توصیه پزشکان بهداشت خانه مهم ترین عامل در حفظ سلامت افراد ساکن در آن است که البته فقط به نظافت و تمیزکاری بیرون و داخل خانه محدود نمیشود.

تعویض لوازمی مثل تشک، پتو، بالش و غیره که از تاریخ مصرف آن ها گذشته بخش مهمی از بهداشت یک خانه است که باعث میشود سالمتر باشیم، خواب راحت تری داشته باشید و از ابتلا به بعضی بیماری ها در امان بمانیم.

ما در این مقاله قصد داریم به لوازمی که در منزل عمر کوتاهی دارند و باید تعویض شوند اشاره کنیم.

 

1- بالش و لحاف خود را هر سال تعویض کنیم؟

بهترین زمان تعویض لوازم خانه

براساس مطالعات صورت گرفته بیشتر از 82 درصد از انسانها طول عمر مفید بالش و پتو خود را نمی‌دانند، آنها پس از سالها مصرف نسبت به تعویض آن‌ها اقدام می‌کنند.

به تعویض پژوهشگران نسبت به دیر تعویض کردن بالش و پتو هشدار دادند. به توصیه آنها باید هر یک سال بالش خود را تعویض و پتو خود را هر 5 سال به طور کامل تعویض شوند.

پزشکان براین باور هستند یکی از عوامل دردهای گردنی و “ستون فقرات” مربوط به لحاف و بالش فرسوده است همین طور بروز آسم و آلرژی و بیماری‌های ناشی از آن به دلیل تجمع گرد و غبار و آلودگی همین طور سلول‌های مرده پوستی است.

بهتر است بدانید که مو و چربی بدن شما بعد از یک سال خوابیدن به داخل بالش نفوذ می کند و مواد داخل آن را آلوده میکند که این امر زمینه را برای رشد باکتری، ایجاد آلرژی، فراهم میکند.

دانشمندان هم چنین توصیه می‌کنند برای شستشوی دوره ای بالش و پتو از مواد ضد عفونی کننده و آب داغ استفاده کنند، و همچنین برای میکروب کشی بهتر لحاف آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

البته می توانید برای جلوگیری از تعویض بالش از روکش یا روبالشی استفاده کنید .

2- تشک خود را هر 5 یا 7 سال حتماً تعویض کنید 

زمان تعویض تشک اتاق خواب
بهترین زمان تعویض تشک خوش خواب

 

بهترین تشک ها هم حداکثر 9 یا 10 سال قابل استفاده اند. بنا به توصیه تولید کنندگان تشک طبی و تشک های فنری، بهترین زمان برای استفاده از یک تشک 5 تا 7 سال است. بر اساس نتایج ارائه شده، کسانی که تشک های قدیمی خود را عوض می کنند و روی تشکی جدید می خوابند، به مراتب کمتر دچار کمردرد می شوند و خواب راحت تری دارند.

نشانه های جدی برای تعویض تشک:

  •  تغییر رنگ تشک

تماس مستقیم عرق بدن با تشک و عدم مراقبت از آن توسط ملحفه و محافظ تشک، تغییر رنگ به طور حتم اتفاق خواهد افتاد. همین طور تابش نور خورشید می تواند منجر به تغییر رنگ تشک شود.

شاید تغییر رنگ چندان شما را وادار به تعویض تشک نکند چرا که با استفاده از ملحفه و محافظ تشک می توان این مورد را پنهان کرد، ولی مواردی وجود دارد که مصرف کننده ناچار به تعویض تشک خواهد شد.

  •  وجود لکه هایی بر روی تشک

در اثر وجود گرد و خاک و تماس اجسام آلوده لکه هایی بر روی تشک ایجاد شود که این امر در صورت عدم استفاده از محافظ تشک یا ملحفه مناسب ممکن است منجر به وجود مشکل در پاکسازی تشک و همچنین باطل شدن شرایط گارانتی شود.

  • بیرون زدن یا خراب شدن فنر تشک

تشک های فنری  به مرور زمان با توجه به کیفیت مواد به کار رفته، فنرهای تشک دچار بیرون زدگی یا خرابی خواهد شد که در این صورت حتی اگر زمان پیش فرض 5 تا 10 ساله فرا نرسیده باشد، حتما نیاز به تعویض تشک خواهد بود. در غیر این صورت موجب آسیب دیدگی کمر شما خواهد شد.

  •  فرو رفتگی تشک 

یکی از مواردی که موجب کمردرد در موقع استفاده از تشک میشود، عدم جابجایی تشک است. به گفته تولید کنندگان تشک های خوش خواب، فشار وارد شده بر اثر خوابیدن فرد، همواره در یک مکان وارد خواهد شد.

و پس از گذشت مدتی، فرورفتگی هایی در تشک ایجاد خواهد شد که برای جلوگیر از این اتفاق باید هر6 ماه تشک جا به جا شود. در صورت وجود فرورفتگی در تشک برای جلوگیری از آسیب به بدن، لازم است نسبت به خرید تشک جدید اقدام نمایید.

3- چه زمانی مبلمان خانه تعویض کنم؟

زمان تعویض مبلمان خانگی
بهترین زمان تعویض مبلمان خانگی

 

اگر دقت کرده باشید دیگر مثل قدیم وسایل خانه تا سالیان سال نگه نمیداریم و با گذشت چند سال از عمر آن وسیله احساس میکنیم دکوراسیون منزلمان تکراری شده و باید تعویض شود. از آنجایی وسایل خانه مانند وسایل بهداشتی تاریخ انقضا ندارند، اکثر مردم دیگر با این دید که از یک مبل تا آخر عمر میشود استفاده کرد، خرید نمی کنند.

به نظر تولید کنندگان مبلمان خانگی عمر مفید یک مبل بستگی به دو عامل دارد: 1- کیفیت مواد به کار رفته در ساخت. 2- نحوه استفاده و نگهداری از آن مبل دارد.

مثلا: یک مبل راحتی در پذیرایی یک خانه با حانواده ای پر جمعیت و شلوغ نمی تواند به اندازه یک مبل در هال خانه ای با خانواده کم جمعیت، ماندگاری چند ساله داشته باشد. به نظر آنها عمر مفید یک مبلمان خانگی بین 8 الی 12 سال می باشد.

به نظر آنها اگر مبل هایتان پایه های آنها شل شده و به صدا افتاده و ظاهر آن تغییر کرده، وقت آن رسیده است که مبل جدیدی خریداری کنید. همچنین اگر روکش آن سوخته یا پاره شده و یا بو می دهد، زمان آن رسیده روکش آن را تعویض کنید.

4- عمر مفید فرش

ما ایرانی ها علاقه زیادی به زیبای دکوراسیون خانه خود داریم ، یکی از وسایلی که به زیبای و قشنگی منزل ما کمک می کند انتخاب یک تخته فرش زیبا است.اما به خاطر داشته باشید فرش ها هم یک عمر مفیدی دارند.
به توصیه تولید کنندگان فرش، عمر مفید یک تخته فرش در شرایط ایده آل می تواند تا ۱۰ سال دوام داشته باشد.

5- بهترین زمان تعویض مسواک 

بهترین زمان تعویض مسواک
بهترین زمان تعویض مسواک

 

بنا به توصیه پزشکان دندانپزشکی بهتر است هر 4 ماه مسواک خود را تعویض و یک مسواک جدید بخرید، چرا که در این مدت موهای مسواک از حالت استاندارد خود خارج می شود و به جای تمیز کردن دندان ها شما، موجب پوسیدگی دندان به مرور زمان خواهد شد.

به توصیه دندانپزشکان داشتن دندان سالم نه تنها نشان دهنده بهداشت دهان و دندان شما است بلکه می تواند از بروز سایر بیماریهای بدن نیز پیشگیری کند.

 

انواع مسواک :

مسواک برقی

مسواک معمولی

مسواک چوبی

مواردی که با مسواک زدن از ابتلا به آن جلوگیری میشود:

1- پوسیدگی دندان
2- عفونت لثه
3- جرم گرفتگی دندان
4- ایجاد پلاک روی دندان
5- تغیر رنگ دندان
6- بوی بد دهان
7- التهاب لثه و تشکیل باکتریها روی سطح دندان

 

مطلب پیشنهادی

ثبت نام پنل فروشگاهی سایت دیوار

نحوه ساخت پنل فروشگاهی اینترنتی دیوار | کسب درآمد از دیوار 1402

تا به حال شده به این فکر کنید یه پنل فروشگاهی داشته باشید؟ تا به حال به فکر ساخت یک پنل فروشگاهی برای کالای خود افتادید؟ تا به حال از اینکه فروشگاه شما در دوران کرونا کم مشتری شده ناراضی باشید؟ پس به شما پیشنهاد میدم برای برای پیدا کردن جواب این سوال ها در ادامه مطلب با دیجی مجله همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید